Ana Sayfa>Ameliyatlar>Alından çene ucuna "Profiloplasti"
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
ALINDAN ÇENE UCUNA "PROFİLOPLASTİ": YENİ BİR YAKLAŞIM

Profil yani yan görüntü yüz estetiğinin haritasını veriyor. Biz kendimizi aynada ya da resimlerde genellikle önden ya da açılardan görsek te bütün bu görüntülerin şifreleri yan profilde gizli. İnsan gözü bu konuda çok hassas, fotoğraflarda dahi görünmeyen detayları yakalayabiliyor ve yan profil kusurlarını fark edebiliyor.

Genellikle profil deyince bir burun ve çene yapısı düşünülüyor. Ancak profili en çok etkileyen alan gözden kaçıyor: Alın.

Alın profili neden önemli:

Alın çok önemli çünkü burun alından başlıyor. Burnun ne kadar yüksek olması gerketiğinde alın şeklinin ve yüksekliğinin birinci derecede önemi var. Formül şu:

Eğer alın: basık ve düz ise burun daha "büyük" yuvarlak hatlı ise burun daha "küçük" ve orantılı gözüküyor. Buna ek olarak ta yuvarlak ve doğal bir kavisi olan alın estetik olarak çok daha güzel duruyor.

Alın nasıl şekillendirilebilinir:

Bunun için en kolay yöntem "micro-fat grafting", yani bir çeşit yağ enjeksiyonu. Yağlar bel kenarından 1 mm lik bir iğne ile alınıyor, hazırlanıyor ve alına yine çok ince ve özel bir iğne ile veriliyor.

İşlem kolay denecek bir sınıfa giriyor, genellikle 15 dakika sürüyor. İz bırakan, dikiş kullanılan bir işlem değil, herşey iğne ile yapılıyor, yağlar bir iğne ile alınıp başka bir iğne ile veriliyor.

Bu yağların kalıcılığı yüksek ama ameliyattan sonraki şiş dönem, özellikle ilk 3-4 haftadaki kavis azalıyor. Gerçek sonuç genellikle 1 aydan sonra ortaya çıkıyor.

Faydaları:

İki faydası var:

1. Daha güzel bir alın en az daha güzel bir burun kadar etkili. Hatta daha güzel, yuvarlak bir alın kontürü burnu da çok daha güzelleştiriyor. Çünkü insan gözü burun ve alnı tek bir bütün olarak görüyor. Bunu kendinizde de test edebilirsiniz, yan çekilmiş model-oyuncu resimlerine bakın. Özellikle kızlarda alın şekli çok net bir fark yaratır. Düz alnı olan bir modelin yan resminde elinize bir kalem alıp alnı yuvarklaştırın, ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

2. Burun ameliyatında burnu küçültme ihtiyacı azalıyor. Bu da çok önemli. Daha yuvarlak bir alın ile başlayan bir profilde daha büyük bir burun sırtı güzel duruyor. Dolayısı ile ameliyatta yapmamız gereken küçültme de azalıyor. Bu bir kural değil ama genellikle böyle bir etki oluyor ve bunu hastalarıma resimler üzerinde gösterip fikirlerini alıyorum. Burnu daha az küçültmek te ameliyatı çok daha kolay ve sorunsuz hale getiriyor.