Ana Sayfa>Ameliyatlar>Nasıl Zayıflayabilirim ?
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
NASIL ZAYIFLAYABİLİRİM ?

Cevabı çok basit: doğru beslenerek. Spor yapmak yardımcı olabilir ama günde 10 saat triatlon yapmayacaksanız sizi asla ve katiyen zayıflatmaz. Sporun en büyük katkısı metabolizmanızı düzenler ve açlık krizlerinize engel olur, vücudun yağ yakmasını teşvik eder, sağlığınızı pozitif etkiler, sizi güzelleştirir ve motive eder.

Zayıflamak için beslenme önerilerim:

İlk olarak pazar gazetelerindeki her türlü popüler diyetten uzak durmanızı öneririm. Sadece kısa dönem kilo verip sonra bunu saf yağ olarak yerine koymanıza yarar, moralinizi ve sağlınızı bozar.

Size taş devri ve Dukan gibi protein ağırlıklı ve insanın ilkel metaobolik özelliklerine yakın diyetleri önerebilirim. Ama bunları doğru anlayıp, okuyup ve gerekirse yardım alıp tam yapmanız lazım.

Önerilerime geçmeden öncelikle iki tavsiyem var:

1. Tiroidlerinize baktırın. T3 T4 seviyeniz düşük ise ne yaparsanız yapın zaten kilo veremezsiniz, ayrıca ciddi sağlık sorunları yaşıyor olabilirsiniz.

2. Kan şekeri ve insülin seviyenizi ölçtürün, ama bunu en az 4 saatlik bir şeker yükleme testi olarak yaptırın. Özellikle ailenizde diabet hastaları varsa, şekerli şeylere bayılıyor ve arada şeker krizine giriyorsanız çok erken evrede bir diabet adayı olabilirsiniz. Bunu basit bir ilaçla normale çevirmek mümkün, bu da size tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı, rahat ve sağlıklı kilo verdirir. Ama asıl önemlisi diabet olmanızı önler.

Bunların normal olduğu durumlarda beslenmenizde sadece şunları yaparak kilo verebilirsiniz:

1. Sabah kahvaltı edin. Kepek ekmeği serbest, beyaz un, yağ ve reçel mümkün olduğunca az.

2. Diğer öğünlerde porsiyonları ufaltın ve masadan tam doymadan kalkın. Çok zor değil, ama yemeğe oturmadan bu kararı vermeniz şart.

3. Asla ve katiyyen "paket açmayın". Yani rafine bir ürünün paketini açmak, örneğin bir bisküit, diyet galeta, hazır yemek, hazır çorba, hazır köfte vs… Açabileceğiniz paketler: çiğ etler, süt, yoğurt, ayran, ve saf ürünler, örneğin leblebi (ama bir şeyle kaplanmış leblebi yasak, çünkü rafine gıda, fabrikadan çıkma). Paketlere içeceklerde dahil, kola vs… ama erken dönemde zero kola içebilirsiniz. Diyet kolada aspartam var ama zero da yok (splenda var, çok farklı). Rafine ürünler metabolizmanızı delirtmek üzere hazırlanır, sağlığı bozulan metabolizmanız da sizi gece üçte uyandıracak ve buzdolabının önüne yollayacaktır.

Örneğin açsınız, çubuk kraker yerine doygun ekmek ve peynir yiyin. Hamburger yiyecekseniz evde kendiniz yapın, gidip bir amerikan zincirinin süper hiper menülü GDO bombası mısır şuruplarından devşirme sahte ve çöpe atmaya deymeyecek hamburgerini yerseniz şişman değil obez dahi olabilirsiniz. İlla patates kızartması yiyecekseniz önceden doğranmış, yarı pişmiş içinde onlarca katkı maddeli ürünler yerine evde elinize bıçağı alın, anneniz zamanında size nasıl patates kızarttıysa öyle yapın, bir tavada kızartın. Az yerseniz bunda dahi sorun yok.

Hadi bir iki izinli ürün daha ekleyelim: %70 ve üzeri kakao oranlı saf çukulata ve gerçek dondurma. Geçek dondurma biliyorsunuz bir ambalaja sahip olamaz. Bu da dondurma diyip magnum yerseniz herşey değişir. İnanın aldığınız kalorinin önemi yok, önemli olan o dondurma zannetiğiniz şeyin aslında bir kimyasal çorba olması, %90 GDO lu mısır şurubundan üretilmiş olması ve bunun sizi diabet ve obez yapmak için en iyi gıda olması.

Paketlere ek olarak, paketsiz rafine üretimlerde yasak. Örneğin bir kahve zincirinde satılan çukulatalı kek benzer şekilde bir GDO bombası, gıda mühendislerince fabrikada hazırlanıyor. Pakete girmesine gerek yok o yüzden paketlenmemiş, size bir ev atmosferinde home made olarak sunuluyor. Yasak.

Çaya kahveye şeker koymak ta elbette yasak, ama splenda serbest. Hatta yoğurt üzerine splenda bazen çok rahatlatıcı olabilir. Ama zamanla kilo verdikçe metabolizmanızın şeker ihtiyacı çok azalacak, mümkünse bunu da kesin.