Ana Sayfa>Ameliyatlar>Liposuction Yağ Alma Ameliyatı
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
LİPOSUCTİON - Yağ Alma Ameliyatı

Bu ameliyata Türkçe bir isim bulunamadı. Yapılan işlem özetle yağ dokusu içerisine kan dolaşımını tamamen durduran dokuları bembeyaz bir hale getiren bir sıvı vermek, sonrada vakum yapan bir makineye bağlı ince bir boru ile yağları emmek. Bir çok hastam bu ameliyatı televizyonda ya da internette seyretmiş ve dehşete düşmüş olarak geliyor. Doktor olmayan bir insanın bir ameliyat seyredip dehşete düşmemesi ne kadar mümkün bilemiyorum ama bu, ameliyat olarak olabilecek en kansız, en kolay işlemlerden birisidir diyebilirim.

Görülenin ve ameliyatlar içerisinde el becerisinin en çok ön plana çıktığı işlemlerden birisidir diyebilirim. Şöyle düşünün, bir karın germe ameliyatına başladığınızda kesilerin nerelerde yapılacağı, nereden ne kadar doku çıkarılacağı, göbek deliğinin nereye ve ne şekilde konulup, kaç dikişle onarılacağı tamamen bellidir.

Oysa liposuction sırasında tek plan, tek kural iyi şekil vermektir. Elinizde içi boş bir sopadan başka bir şey yoktur. Gözünüzle hiçbir şey göremezsiniz ve size yol gösterecek tek şey hislerinizdir. Kanülünüzün nerede, ne derinlikte olduğunu bilmeli, her hareketinizde nereden ne miktarda yağ almakta olduğunuzu hissedebilmeli, bütün bunları yaparken de doğru yerden doğru miktarda ve çok düzgün bir şekilde yağ almalısınız. Ameliyat öncesi, alınacak yağ miktarının iki katına yakın sıvının aynı bölgeye verilmiş olması da cabası.

Ama bu ameliyat düzgün bir şekilde yapılırsa gerçek bir mucizedir. Rejim yaparak asla ulaşamayacağınız bir incelmeyi (örneğin inatçılığı ile meşhur basen bölgesinde) 15-20 dakika içerisinde sağlamak mümkündür.

Bilmeniz gereken bu ameliyatın belli sınırları olduğu, her yerden her miktarda yağ almanın ancak filmlerde mümkün olabileceğidir. Hep söylenen şey liposuction ameliyatının bir şekillendirme ameliyatı olduğu, bir zayıflama ameliyatı olarak görülmemesi gerekeceğidir. Doğrumudur derseniz büyük oranda doğru olduğu kesin. Ama zayıflamaktan 180 kg. luk obezite sınırlarını aşmış bir insanın 55 kg. ya inmesini kastetmiyorsanız, elbette bir miktar incelme, zayıflama yapacağı kesindir. Yani bu kadar da umutsuz olmak, ameliyatı sadece basen ve bel yağlarının alındığı bir şekillendirme işleme indirgemekte haksızlık olur.

Liposuction üzerinde çok efsaneler uydurulmuş bir ameliyat. En büyük efsane ameliyat sonrası yağlanmanın yağ alınan bölgeler dışında artarak devam edecek olması. Oysa insan metabolizması bir bakkal defteri gibi çalışmıyor. Yağlanma miktarını belirleyen en önemli faktör vücutta yağ depolarının miktarı. Yani siz yağ hücrelerinden arındıkça yağlanma kabiliyetinizde azalıyor. Bu artık her şeyi yiyebileceğiniz demek değil, ama yağ-kas oranınız ve metabolizma hızınız bu tür bir ameliyat ile daha iyi yöne doğru kayıyor. Hatta son dönemde liposuciton sonrası şeker hastalığında bile düzelmeler görüldüğü yönünde bulgular ortaya çıkmaya başladı.

Ameliyatın ne kadar süreceği tamamen nerden ne kadar yağ alınacağına bağlı. Bir örnek vermem gerekirse, ortalama olarak sadece basen bölgesinden yağ almam gereken bir hastamın ameliyatı 1 saat sürüyor. Ameliyatta ilk işlem içerisinde adrenalin denilen, damarlardaki kan akışını lokal olarak durduran bir ilaç bulunan serumun ameliyat bölgesine verilmesi. Ameliyat tekniğine “ıslak teknik” dendiğini belki duymuşsunuzdur, ıslaklık bu sıvının verilmesinden kaynaklanıyor.

Örneğin bir basen bölgesinden 500 cc (bir kutu kola 330 cc) alacaksam, 700-900 cc arası bu bölgeye adrenalinli serum veriyorum. Bu ameliyatın ilk safhası. Her iki baseni şişirdikten sonra saate bakıp 20 dakika bekliyorum. Daha sonra 3mm. çapında bir kanül ile yağları çekiyorum. Bu bölgede artık kan dolaşımı durduğu için kanama sıfıra yakın oluyor ve emilen yağ portakal suyunun posasına benzer sarı-beyaz arası bir renkte liposuction makinesine doğru son yolculuğuna çıkıyor. Bu yağ alma işlemi, yani gerçek ameliyat aslında 20 dakika civarında bir zaman alıyor. Daha sonra hastaya bir korse giydiriyoruz ve uyandırıyoruz. Ağrılı bir işlem değil, bir çok hastama ağrı kesici bile vermiyorum.

İlk 2 gün çok hareketli olmamak önemli, yıkanmak, normal bir kıyafet giymek serbest. Üçüncü gün normal hayata dönebiliyorsunuz. Korseyi 1 hafta takmak iyi oluyor, eskiden haftalarca takılması gerektiğini düşünürdüm ama artık bunun çok gerekli olmadığını biliyorum.

Nerelerden yağ alınabilir:

Teknik olarak hemen her yerden yağ alınabilir ama bazı bölgeler bu ameliyat için ideal sayılırken bazı bölgeler için tam tersine yapılmasa daha iyi olur diyebiliyorum. Örneğin kol bölgesindeki yağlar elbette alınabilir, ama alındıktan sonra bu bölge cildinde ciddi bir sarkıklık oluşacaktır ve elde edilecek sonuç ameliyat öncesini bile aratacak kadar can sıkıcı olabilir. Yani kol liposuction için iyi bir bölge değil. Benzer şekilde bacakların ön yüzü son derece tatsız bir bölgedir. Ama abartılmadığı sürece bacak içlerinden yağ alınabilir.

İdeal bölgeler ise gıdı, basenler, karın-bel çevresindeki hemen her yer, sırt hatta ense gibi cildin kalın ve yağ birikiminin derin olduğu alanlar.

Çıkabilecek sorunlar:

Hematom ya da enfeksiyon çok beklenen sorunlar değil. En büyük risk estetik. Yukarıda anlattığım gibi bu cerrahi becerinin çok ön plana çıktığı zor bir ameliyat ve oluşabilecek düzensizlikler için ek müdahaleler gerekebilir. En sık rastlanan sorun bir yerde çöküklük olmasıdır. Sebep tahmin edeceğiniz gibi buradan gereğinden fazla yağ alınması, çözüm de bu eksikliğin yine yağ verilerek giderilmesi olabilir.