Ana Sayfa>Ameliyatlar>Kök Hücre Tedavisi Nedir ?
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NEDİR ? SİZ NASIL FAYDALANABİLİRSİNİZ ?

Önce kök hücrenin ne olduğundan bahsedeyim. Elinize bakın, en üstte derinizi görüyorsunuz. Bu tek tip diyebileceğim (aslında değil ama öyle kabul edelim) kalabalık bir hücre toplluluğunun oluşturduğu bir doku. Bu hücreler bir başka deri hücresinin çocukları olarak doğdular, geliştiler, bir gün, hatta belki bu gün ölecekler, ve yerlerine yenileri gelecek. Bu tür görevi önceden belli hücrelere "diferansiye" hücreler diyoruz. Kemik, damar, saç, kalp, kas aklınıza doku olarak ne geliyorsa bunların hepsi differansiye hücrelerden oluşuyor. Bu hücrelerin ne oldukları doğdukları anda belli oluyor. Ama bir diğer grup hücre doğumda tamamen özelliksiz doğuyor. Bunları iskambil kağıtlarının "joker"leri olarak görebilirsiniz. İşte bunlar kök hücreler. Diğer hücrelerden farklı olarak gerektiğinde "differansiye" bir hücre haline dönüşebiliyorlar. Örneğin yaşlı bir cilt dokusunun içerisine verilirlerse orada ne eksikse, ne bozulmuşsa onu oluşturmak, o eksiği yerine koymak için değişiyorlar.

Kök hücreler bir çok dokuda mevcut ve değişmek için bekleşiyor, ama son zamanlarda, birazda hayterler içerisinde fark ettik ki en yoğun bulundukları doku "yağ" dokusu imiş. Bizim yıllardır en hor gördüğümüz, liposuction da çöpe boşalttığımız yağ dokusu.

Tedavi amaçlı ne yapılabilir:

Bu mucizevi hücreleri yağ dokusundan ayrıştırmak mümkün. Bu bir kaç saat süren bir işlem, özel bir labaratuar ortamında yapılıyor, renksiz bir sıvı olarak bu hücreler çıkarılıyor ve cerraha geri veriliyor. Örneğin bir liposuction sırasında alınan yağlar hemen labaratuara yollanıyor, çamaşır makinesi büyüklüğünde bir makine ile pahalı bir çok "kit" kullanılarak her litre yağ başına bir iki çorba kaşığı diyebileceğim miktarda bu hücre sıvısı elde ediliyor. Bu sıvı ameliyathaneye yetiştiriliyor ve hastaya yapılan yağ enjeksiyon yağının içerisine ekleniyor ve kök hücre miktarı arttırılıyor.

Ama, kulağa çok hoş gelse de henüz bu uygulama kendini ispat etmedi. Yani bilimsel temelde bu hücrelerin gerçekten alınan sonucu daha iyi hale getirdikleri, ya da verilen yağların kalıcılığını arttırdıklarını söyleyemiyoruz.

Bence:

Bence kök hücre tedavisi estetik cerrahinin ileride temelini oluşturacak, ama henüz değil. Bu aşamada yağ enjeksiyonu içerdiği ayrıştırılmamış kök hücre konsantrasyonu ile yapabileceğimizin en iyisi. Zannediyorum yakın gelecekte ayrıştırılan bu hücreleri daha aktif hale getirecek formüller bulunacak ve mucize o zaman gerçekleşmeye başlayacak.