Ana Sayfa>Ameliyatlar>Klasik Yüz Germe Ameliyatı
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
KLASİK YÜZ GERME AMELİYATI - Facelift

Bu ameliyat yüz gençleştirme de en üst seviye. Yüz yaşlanırken ilk olan dolgunluk kaybı ama buna ek olarak ciltte de geri dönülmez ve çok bariz gözüken değişiklikler oluyor. Cilt kırışmaya ve sanki yüze bol gelmeye başlıyor. Bu fazlalığı almak ameliyatın ilk önceliği. Ama yüz germe ameliyatının asıl etkisi çene hattında ortaya çıkyor. Yüz yaşlanmasının en önemli bulgusu çene hattının bozulması. Özellikle dudak kenarından bir hat aşağı doğru inmeye, çene hattında aşağı doğru bir sarkma yapmaya başlıyor. Bu varsa ve eğer düzeltilmezse ne yaparsak yapalım eksik kalacaktır. Çene hattı mutlaka "düz" olmalı.

Ameliyat nasıl yapılıyor:

Ameliyat kulak önünden bir kesiyle yapılıyor. Kasik tekniklerde kulak arkasına dönüp saçlı deri içerisine de devam etmek gibi şeyler vardı ama bu çok gerekli değil. Ben hemen hemen her hastamda kulak arkasında işlemi sonladırıyorum. Pek çok teknik var, benim yağtığım işlem temel olarak çene hattında ve ağız kenarındaki sarkık dokuyu yukarı ve geriye almak. Bunu da gidip o dokuları istediğim yere dikerek yapıyorum. Kulağa nasıl geliyor bilemiyorum ama bu çok çok zor bir işlem de değil. Ameliyat cildin hemen altında oluyor. Hayati denebilecek anatomik yapılardan epey uzakta çalışıyorum ve daha çok sorun olan bölgelere direk müdahale edebilme şansım oluyor.

Ameliyat öncesi - sonrası:

Ameliyat 2-4 saat sürüyor. Ama ek olarak başka işlemler de genellikle yaptığım için bu süre daha uzayabilir. İyileşmesi aslında çok çabuk olmasına rağmen şişlikler en az 10 gün süreceği için 2 haftalık bir boş dönemde yapmak çok doğru olur. Benim gördüğüm, hastalarım ilk haftayı yakın çevrelerindeki insanlarla geçiriyorlar. Ama ağrılı denecek bir ameliyat değil, ertesi güne ve çıkabilir, yıkanabilir, evde bütün işlerinizi yapabilirsiniz. Zor olan yüzdeki şişliklerle sosyal hayata dönmek. Ama 2 hafta yeterli bir zaman.

Alınacak dikiş yok, ilk gece mutlaka hastanede yatmak gerekiyor.

İlk 1 ay şişlikler nisbeten belli oluyor, ama sonraki ay çok daha farklı, adeta balayı dönemi diyebileceğim iyilik hali başlıyor. Yüzdeki şişlikler bu dönemde etkilerini kaybediyorlar ve ameliyat sonucu ortya çıkmaya başlıyor. Ameliyattan 1 hafta sonra seyahat edebilir, 3 hafta sonra spora başlayabilirsiniz.

Riskleri:

Yara iyileşmesinde sorunlar yaşayabilirsiniz ama bu çok yaygın değil. Kulak önü çok iyi iyileşen ve neredeyse iz bırakmayan bir yer. Kulak arkası zaten gözükmüyor, ben bile hastalarımın bu izlerini görmek için çaba harcıyorum. Ama iz her zaman bir risk, bunu göze almak çok önemli.

Bir diğer risk "hematom". Hematom olması yani ameliyat sahasında kan birikmesi bu ameliyatta nisbeten mümkün. Bu olursa hemen ameliyat günü oluyor ve tedavisi tekrar ameliyathaneye gitmek, bu birikmiş sıvıları temizlemek. Çok sevimli bir durum olmasa da kalıcı bir sorun değil, iyileşmeyi de uzun dönemde etkilemiyor.

Bence en önemli risk ciltte "nekroz" denilen doku kayıpları. Bu normal şartlarda çok önemli bir risk değil ama sigara içiyorsanız herşey değişiyor. Sigara ciltteki dolaşımı bozduğu için bu ameliyatta ciddi bir sorun. Ben prensip olarak hastalarıma sigarayı bıraktırıp uzun bir süre bekletiyorum. Çok önemli.

Bir diğer "risk" yüz sinirleri yaralanması. Elbette mümkün ama benim kullandığım teknikte bu sinirlerden uzak kalıyorum. Ama risk yinede sıfır değil. Oran vermek gerekirse kalıcı bir hasar olma ihtimali binde birin altında diyebilirim.