Ana Sayfa>Ameliyatlar>Kepçe Kulak Estetiği
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
KEPÇE KULAK AMELİYATI - Otoplasti

Kepçe kulak diyince herkezin aklına olması gerekenden daha büyük bir kulak geliyor, ama bu çok doğru değil. Tartmak mümkün olsa kepçe bir kulak ile normal bir kulak hemen hemen aynı ağırlıkta gelecektir. Aslında sorun kulakların büyük olması değil şekillerinin bozuk olması.

Kulaklar anne karnında şekilleniyor, ilk halleri aslında “kepçe”. Belli bir dönemde kulaklar katlanmaya başlıyor ve normal şekillerini alıyorlar. Eğer bu aşamada bir sorun olur ve kulaklar yeterince kıvrılmazlar ise kepçe kulak sorunu ortaya çıkıyor.

Sorun iki noktada belirginleşiyor:

1- Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş oluyor.

2- Kulağın üst kısmı düz oluyor. Yani burada olması gereken kıvrımlar eterince gelişmemiş oluyor.

Ameliyat:

Tedavisi 1 saat civarında süren bir ameliyat. Yapılan işlem aslında soruna yönelik olarak planlanıyor, kafa ile açıda bir sorun varsa kalın dikişler ile kulak kıkırdağı arkaya doğru yatırılıyor. Eğer sorun aynı zamanda üst kıvrımların oluşmamasında ise buraya da dikişler koymak ve bu kıvrımları oluşturmak gerekiyor.

Her ihtimalde işlem kulak arkasından bir kesi ile yapılıyor. Bu iz bırakan bir kesi değil, izler yok oluyor demek bile mümkün.

Ameliyat sonrası:

Özel bir bakıma, pansumana ihtiyaç yok sadece bir kaç hafta koruyucu amaçla bir tenisçi bandı ya da bir şapka takmak çok doğru olur. Bu kulaklara konan dikişlerin gün içerisinde gerilmelerine engel olacaktır.

Ağrılı denebilecek bir ameliyat değil, ameliyattan bir kaç saat sonra eve çıkabilir, ertesi gün duş alabilir ve iş ya da okulunuza dönebilirsiniz. Kulaklar ilk günlerde şiş oluyor ama bu 3-4 gün sürüyor. Alınacak bir dikişte yok.

Olası sorunlar:

Kulak çok nazik gözükse de çok iyi iyileşen güçlü bir bölge. Kanlanması çok iyi ve direnci çok yüksek. Ama kanlanmanın iyi olması “hematom” yani dokularda kan birikmesi riskini biraz arttırıyor, buna dikkat etmek gerekli. En kötü ihtimalle bir kaç dikiş alınıp bu hematomu boşaltmak gerebilir. Tatsız bir işlem ama iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu etkileyecek bir şey değil.

Olabilecek en tatsız sorun kulağın açılması. Bu ameliyat inatçı bir kıkırdak dikişler ile şekillendirilerek yapıldığı için böyle bir riske açık. Eğer kulağa bir darbe gelir, kulak ters yönde zorlanırsa bu risk artıyor. Zaten kafa bandı takılmasının sebebi de bu. Özellikle ilk 3-4 hafta bu risk var. Açılma olasılığı %3-5 arasında demek zannediyorum gerçekçi olacaktır. En kötü ihtimalle açılan tarafa tekrar bir müdahale yapmak ve dikişleri tekrar koymak gerekecektir. Bu genellikle ilk ameliyata göre daha kolay bir işlem oluyor ve kıkırdaklar genellikle çok daha kolay şekil alıyorlar.