Ana Sayfa>Ameliyatlar>Erkeklerde Meme Büyümesi Jinekomasti
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ - Jinekomasti

Erkeklerde göğüslerin büyüyerek bir kadın memesi şeklini almasına “jinekomasti” deniyor. Bu meme şekli estetik olarak sorun yaratmanın ötesinde kadınsı bir görüntü de yarattığı için ciddi bir sıkıntı kaynağı oluyor ve gerçek bir kabusa dönüşüyor. Diğer yandan jinekomastinin zannedildiğinden çok daha yaygın bir problem olduğu bir gerçek. Sebepleri arasında bir çok sağlık sorunu, ilaçlar vs… sayılabilir ama gerçek jinekomastilerin çok çok büyük bir çoğunluğu tamamen yapısal ve altta hiç bir tıbbi sebep barındırmıyor. Yinede bazı riskleri araştırmak en doğrusu.

Jinekomastinin ameliyat dışında bilinen bir tedavisi yok. Ameliyat 40-50 dakika süren, liposuction ve sonrasında meme bezlerinin de çıkarıldığı bir ameliyat. Liposuction standart yöntemle yapılıyor. Diğer bölgelerin liposuction’larına çok benzese de göğüs duvarının yağ dağılımı biraz farklı ve derin yerleşimli bir tabakayı da mutlaka almak gerekiyor. Yağ alma aşaması bittiği zaman büyümüş meme bezleri ile suyu sıkılmış bir portakalın posası gibi içeride kalmaya devam ediyor. Bu durumda meme ucunun hemen altından, renkli kısımdan yapılan 1-2 cm. lik ek bir kesi ile bu meme bezlerini almak gerekiyor.

İşlem sonrası 1 hafta kadar korse takmak iyileşmeyi çok hızlandırıyor. Alınacak dikiş yok, ameliyatın ertesi günü yıkanmak, işe gitmek, araba kullanmak serbest. Ağrılı bir ameliyat değil, büyük oranda ağrı kesici kullanmaya bile gerek kalmıyor.

Ameliyat sonucunu hemen görebilmek mümkün, kadınsı meme şekli ameliyattan sonra düz ve erkeksi bir görüntü kazanıyor. Ama gerçek sonuç şişliklerin azaldığı altıncı aydan sonra ortaya çıkıyor. Yazın ya da kışın yapılabilen bir ameliyat, denize girmek için 4-5 gün geçmesi yeterli. Şişlik, morluk pek beklenen sorunlar değil.

Çıkabilecek sorunlar:

Bu ameliyatta çok nadir de olsa yine enfeksiyon ve hematom olabilir. Meme bezlerinin yeterince alınmamış olması, özellikle içeride kalan bu portakal posası kıvamına gelmiş bezlerin geride bırakılması benim gördüğüm kadarı ile bu ameliyatın en sık görülen estetik sorunu. Bu tür bir sorun varsa beklemek, üçüncü aydan sonra meme ucundan girerek bu fazlalıkları temizlemek en doğru yaklaşım.