Ana Sayfa>Ameliyatlar>Göz Kapağı Estetiği
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ - Abdominoplasty

Göz kapağına yönelik ameliyatlara genel olarak "Blefaroplasti" deniyor. İşlem hem alt hem de üst göz kapağı için uygulanabiliyor. Bu ameliyatların temeli göz kapaklarındaki deri fazlalıklarını almak, varsa göz torbalarını da alarak azaltmak.

Benim Göz Estetiğine Yaklaşımım:

Ben göz çevresine sadece cilt kırışıklığı ve torbalar olarak bakmıyorum. Göz çevresine ciltte ve göz torbalarında bir fazlalık genellikle var, ama beraberinde mutlaka ciltaltı yağ dokurusunda bir azalma da oluyor. Bu ciltaltı yağ dokusunu göz torbalarından ayrı tutmak gerekiyor, bahsettiğim incecik göz kapağı ve göz çevresi cildinin altında, hatta neredeyse içerisinde bulunan bir iki milimetre kalınlığında bu deriyi alttan destekleyen çok kıymetli bir örtü, bir destek. Bunu kaybettiğimiz yaşlar 30 lardan sonrası ve göz cildi giderek kırışmaya başlıyor. Ne demek istediğimi anlamak için çocukların göz çevrelerine bakın. Dikkat ederseniz bizden en büyük farkları "dolgunluk". Aslında güldüklerinde bir çok çizgi onlarda bile çıkıyor olabilir, ama genç ve taze gözükmelerinin asıl sebebi bu ciltaltı yağ dokusunun verdiği dolgunluk.

Ben bir göz ameliyatı yapacaksam mutlaka bu yağ dokusunu yerine koyuyorum. Bu bence göz ameliyatlarının temelini oluşturuyor. Yapacağım diğer herşey bundan sonra geliyor. Ek olarak yaptıklarım cilt fazlalıklarını almak, eğer gerçekten varsa göz torbalarını azaltmak.

Aslında göz torbaları genellikle olmaları gereken yerde ve miktarda duruyorlar ama ortada gözükmelerinin ve sanki aşırı büyükmüş gibi durmalarının temel sebebi ciltaltındaki bahsettiğim kıymetli yağ tabakasının erimiş olması ve bu torbaların bir anda görünür hale gelerek ortaya çıkması. Buna en iyi örnek, bir gelgit sonrası denizde koca kayaların ortaya çıkması olabilir. Günlerce yüzdüğünüz bir sahilde bir sabah denizin çekildiğini ve daha önce farketmediğiniz koca kayaların ortaya çıktığını gözünüzün önüne getirin. Bu kayaları vinçle oradan kaldırmak mı daha doğru olur yoksa denizin yükselmesini beklemek mi?

Ameliyat Tekniği:

Alt göz kapağında tam kirpik hattının altında bir kesi yapılıyor ve göz torbalarına, gözü hareket ettiren cilde yapışık gibi duran ince kas tabakasına ulaşılıyor. İkinci aşama eğer fazlalık varsa her biri bir yağ paketi olan göz torbalarının bir kısmını çıkartmak, ciltteki fazlalıkları almak ve yapılan kesiyi kapatmak. Bu ameliyatta çok ince aletler kullanmak, diğer bütün ameliyatlardan daha yavaş çalışmak gerekiyor. Ama göze yakın olduğu için özellikle riskli sayılan bir işlem değil. Ameliyat sırasında gözleri koruyan ince plastikten yapılmış bir "göz koruyucu" kullanılıyor.

Ben yağ enjeksiyonu için "micro fat grafting" tekniğini kullanıyorum. Bu aslında bütün yüz bölgesinde kullandığım teknik ama özellikle göz çevresinde olmazsa olmaz. Standart yağ enjeksiyonundan önemli farkları var. Alınan yağlar özeli bir sistem ile alınıyor ve hazırlığı farklı. Yağlar neredeyse süt kreması gibi bir kıvama geliyorlar ve çok çok ince kanülleri ile ve ele gelecek topaklar oluşturmadan göz çevresine verilebiliyorlar.

Bu hem estetik sonucu çok daha yukarı çıkartıyor hem de göz çevresinde çok kolay oluşan şişlik ve morlukları çok azaltıyor. Bu teknik sayesinde bir çok hastamı neredeyse hiç şimeden ve morarmadan ameliyattan çıkarabiliyorum, ki bu 3-4 sene öncesinde hayal bile edemediğimiz birşeydi.

Ameliyat Sonrası:

Göz kapakları sanki çok nazik dokular ve iyileşmeleri çok zor olacakmış gibi gelse de aslında gerçek tam tersi. Göz kapakları neredeyse "arsız" denebilecek ve insanı hayrete düşürecek kadar çabuk, iyi, neredeyse izsiz iyileşen bir yapıya sahip. Ameliyattan 3 gün sorna iyileşme büyük oranda tamamlanmış oluyor. Ama göz kapakları morarmaya daha elverişli olduğunu unutmaka gerekiyor. Yapılan işlem ne kadar basit ve temiz olursa olsun morarma görülme sıklığı daha büyük bir çok ameliyattan daha fazla. Ameliyat kesileri iyileştikten sonra bile morluklar devam edebiliyor.

Komplikasyonlar - Sorunlar:

Sanılanın aksine bu ameliyatlarda direk göze, görme yeteneğine yönelik riskler çok düşük. Sıfır demek doğru olmaz ama tıp literatüründe bile birkaç ciddi vaka dışında böyle facia örnekleri bildirilmemiş. Ama estetik olarak bir çok sorun çıkabilir.

Özellikle alt göz kapağı ameliyatlarında (alt blefaroplasti), göz cildinin aşırı çıkarılması çok önemli bir sorun. Ameliyat sırasında göz cildi sanki çok fazlaymış ve ne kadar çok alınırsa sonuç o kadar iyi olurmuş gibi bir hisse kapılmak olabilecek en büyük hata. Çünkü göz kapağı kendisini zor taşıyan basit bir cilt yapısından ibaret ve eğer cilt aşırı alınırsa alt göz kapağı aşağıya doğru sarkmaya ve çekilmeye başlıyor. Bu tedavi edilmesi gereken bir sorun haline dönebiliyor ve ek ameliyatlar gerekebiliyor. Önlenmesi için tek yapılması gereken alınacak cilt miktarını doğru belirlemek. Bir diğer sorun üst göz kapağı cilt fazlalığının alındığı hatta düzensizlikler olabilir. Bu ciddi bir sorun değil, 10 dakikalık ek bir müdahale ile çözülmesi çok kolay.

Göz torbalarının aşırı alınması da bence bir sorun. Bu erken dönemde iyi durmasına rağmen uzun dönemde göz çevresinde aşırı çöküklük oluşturuyor ve estetik olarak beklenenin tam tersi bir etki yaratıyor ve insanı çok daha yaşlı gösteriyor. Göz çevresi dolgunluğu nasıl bir gençlik ifadesi ise çukurluk ta tam tersi ancak çok ileri yaşlarda ortaya çıkan bir bulgu. Böyle bir sorunun çözümü de yine yağ enjeksiyonu. Eksikleri yeniden micro fat graft tekniği ile doldurmak, dokuları dolgunlaştırmak gerekiyor.

Ameliyatın Karnesi:

Süre: 1-2 saat
Anestezi çeşidi: Genel anestezi daha iyi bir fikir olacaktır.
Hastanede yatış: Gece yatmanıza gerek yok, aynı gün 2-3 saat sonra eve çıkabilirsiniz.
Zorluk derecesi: Kolay denebilecek bir işlem. Alınacak dikiş, pansuman yok.
İyileşme: Ertesi gün sokağa çıkabilir, duş alabilir araba kullanabilirsiniz.
Ağrı: Yok denecek kadar az, ama gözde batma gibi hafif bir rahatsızlık olabilir.