Ana Sayfa>Ameliyatlar>Göğüs Küçültme Estetiği
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI - Reduction Mammaplasty

Göğüsleri estetik ameliyatlar ile dikleştirmek, küçültmek ya da büyültmek mümkün. Amaç belli bir boyut ve şekil elde etmek ama ideal boyut ve şeklin ne olacağını söylemek ise zor, bu herkeze göre değişen bir tercih.

Göğüs Küçültme Ameliyatları:

Göğüslerin olması gerekenden daha büyük olması sadece estetik değil sırt ve belde ağrılara ve ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor. Büyük memelerin ne kadar ciddi bir sıkıntı yarattığını başında böyle bir dert olmayan bir çok insan, en başta da erkeklerin anlaması zor. Özellikle ilerleyen yaşlarda bu sıkıntı artıyor ve o zamana kadar sadece sırt ağrısı olarak geçiştirilen sorunlar kalıcı omurga problemlerine dönüşebiliyor.
Özetle bu tamamen estetik denebilecek bir ameliyat değil, bir sağlık sorununun da tedavisi.

Teknik olarak göğüs küçültme ameliyatları çok farklı şekillerde yapılabiliyor ama ameliyat temelde aynı safhalardan oluşuyor; meme bezlerinin bir kısmı çıkarılıyor, geride kalanlar şekillendiriliyor ve yeni meme yapısı üzerinde meme uçları daha yüksek bir seviyeye alınarak göğüsler dikleştiriliyor.

Ben özellikle emzirme yeteneğini koruyan bir teknik kullanıyorum. “Medial pedükül” olarak bilinen bu tekniğin en önemli özelliği meme yapısını, meme ucuna gelen damar ve sinirleri koruyabilmesi ve göğüse doğal bir şekil verebilmesi. Bu benim için en güvenli, en çabuk iyileşen ve emzirme yeteneğini en iyi koruyan teknik.

Ameliyat ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey izler. Bu kesin olarak iz bırakan bir ameliyat. İzlerin bu kadar kaçınılmaz olmasının sebebi küçültme işleminin sadece meme dokularına değil meme cildine de uygulanıyor olması. Cildi bir kumaş gibi, örneğin üzerinize çok büyük gelen bir gömlek gibi düşünün. Bu bolluğu almanın tek yolu fazla gelen yerleri kesmek, sonra da dikmek olacaktır. Ciltte de yapılan bu ve dikilen her yerde az ya da çok ama mutlaka bir iz kalıyor.

İzler meme ucunun etrafında, buradan meme altına doğru inen düz bir hat şeklinde ve bazen de meme altında, ters bir “T” harfi şeklinde olabiliyor.

Burada sizi rahatlatmak için söyleyebileceğim tek şey bu izlerin sadece ilk 1 sene sorun yaratacak seviyede olacağı. Aradan geçen yıllar içerisinde, özellikle karşıdan gözüken dik iz ciddi olarak silikleşiyor. Eğer açık renk bir teniniz de varsa ilk yılın sonunda bu iz neredeyse bir leke haline geliyor.

Meme ucu etrafındaki izler de zamanla silikleşiyor ama bu beni her zaman en rahatsız eden kısım olarak kalıyor. Hiç bir iz olmasa da memenin renkli kısmının normal cilt ile birleştiği o doğal geçiş bu ameliyat ile yok edildiği için meme uçları sanki yeni yerlerine yapıştırılmış gibi duruyor. Bu benim cerrahi olarak düzeltebileceğim, engel olabileceğim bir şey değil. Ama ameliyattan 3-6 ay sonra yapılan çok basit bir tıbbi dövme işlemi kaybolan bu doğal geçişi yerine getirebiliyor. Bu kaşlara ya da dudak kontörlerine yapılan kalıcı dövmeler ile aynı işlem, 1 saat kadar sürüyor ve zaten bir renk değişikliğinden ibaret olan meme ucu şekli aynen yerine konulabiliyor.

Dolayısı ile iz sorunu, eğer ameliyattan sonra yeterince sabredilir ve bu bahsettiğim tıbbi dövme-kalıcı makyaj işlemini yaptırırsanız neredeyse bir sorun olmaktan çıkıyor.

Ameliyattan sonraki sabah yıkanmak serbest. Bir çok hastam bu ilk günde sokağa çıkabiliyor, ameliyatın 24. saatinde örneğin sinemaya gidebiliyor. Üçüncü günden sonra araba kullanmak, işe ya da okula dönmek mümkün. Spora başlamak 2 hafta alıyor, denize girmek ise 5-6 gün sonra mümkün.

Ameliyattan sonra göğüsler olduklarından çok daha dik ve yüksekte gözüküyor. Bu tamamen ameliyatta konulan güçlü dikişlerin meme bezlerine şekil vermesinden kaynaklanıyor. Bazı hastalarım bu hallerini çok beğense de bu biraz abartılı bir görüntü. İlk haftalarda normale dönmeye başlıyor ve ameliyatın gerçek sonucu ilk 3 ayda büyük oranda oturmuş oluyor.

Riskler:

Ameliyatın en önemli riski dokularda, özellikle de meme ucundaki kan dolaşımında sorun çıkması. Bu normal şartlarda çok düşük bir olasılık olsa da sigara içen hastalarda ciddi bir risk haline gelebiliyor. Sigara kılcal damarlarda ciddi bir tıkanıklık ve spazm yaptığı için bu ameliyatta özellikle çok riskli. Ben günde 10 sigaraya kadar içen hastalarıma 1-2 hafta, daha fazla, hele 2 paket ve üzeri içen hastalarıma bazen 1 sene kadar sigarayı bıraktırıyorum.

Bir diğer risk hematom. Bu meme bezleri arasında kan birikmesi demek. Bu olasılık olarak %3-4 denebilecek bir risk, ama tedavisi çok zor değil. Kulağa tatsız gelse de ameliyathaneye tekrar inmek, meme bezlerini tutan dikişleri açmak, bu davetsiz misafiri temizlemek ve varsa kanama odağını bularak durdurmak gerekiyor. Taburcu olma saatiniz gecikse de aynı gün eve çıkabilir ve bu hiç olmamış gibi normal bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz.