Ana Sayfa>Ameliyatlar>Göğüs Dikleştirme Estetiği
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI - Mastopexy

Meme dikleştirme ameliyatları meme küçültme ameliyatlarına çok benziyor. Aradaki tek fark küçültme amacıyla doku çıkarılmaması. Yapılan kesiler, iyileşme süreci, neredeyse bütün artı ve eksiler hemen hemen aynı.

Kendi yaklaşımımdan bahsedeyim. Dikleştirme yaparken bence en önemli parametre meme dokusunun durumu. Ameliyatta yapılan artık kendi ağırlığını taşıyamayan meme bezlerini dikişler kullanarak yeniden dik bir hale getirmek. Bu dikişlerin ortalama 3-6 ay yük taşıyacaklarını, daha sonra meme dokusunun kendi ağırlığını kendisi taşımak, verilen dik şekli kendi kendisine korumak zorunda kalacağını düşünürseniz 6 ay sonra ne olacağını önceden tahmin edebilirsiniz.

Yani bu ameliyatta sadece dikleştirme yapılırsa erken dönemde sonuç ne kadar iyi olursa olsun kısa bir zaman sonunda meme dokusu kendi ağırlığı ile yeniden baş başa kalacak ve sarkıklık yeniden ortaya çıkacaktır. Şöyle de düşünebilirsiniz, meme dokusu kendi ağırlığını taşıyabilecek, dik durabilecek yapıda olsa zaten asla sarkık bir şekil almaz ayakta durmaya devam ederdi.

Öyleyse yapılması gereken sadece memeyi dikleştirmek değil, yapısı bozulmuş, kendi kendini taşıyacak gücü kalmamış dokuları çıkarmak, bunların yerine şeklini her zaman koruyacağından emin olabileceğiniz bir silikon protez koymak olmalı.

Çıkacak dokuların hangileri olduğunu anlamak istiyorsanız meme dokunuzu biraz sıkın, elinizle göğüs duvarınız üzerinde yukarı aşağı hareket ettirin. Bahsettiğim elinizin altında, diğer herşeyden tamamen bağımsız olarak hareket eden ve meme dokusunun ortasında yerleşmiş olan sert yapı. Bu meme dokusunun ameliyatta alacağı şeklin ya da göğüs duvarına yeniden ne kadar sağlam bir şekilde sabitleneceğinin hiç bir önemi yok, altıncı ayda yine şu anda olduğu gibi herşeyden ve herkesden bağımsız olarak sallanmaya devam edecek.

Özetle ben bu ameliyatlarda sarkacağına emin olduğum meme dokularını çıkartıyorum, sarkmayacağına emin olduğum bir silikon protez koyuyorum ve meme ucunu yüksek bir konuma geri çıkarıp deri fazlalıklarını alıyorum. Yani hem küçültüyorum, hem büyültüyorum hem de dikleştiriyorum.