Ana Sayfa>Ameliyatlar>Dolgular
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
DOLGULAR

Dolgular değişik maddelerden oluşabiliyor, ama amaç hep aynı, bir kırışıklığı, çöküklüğü doldurmak, ya da küçük bir çeneyi büyütmek gibi yüzdeki yapısal bir eksiği gidermek.

Hangi maddeler kullanılıyor, etki süreleri nasıl ?

En sık kullanılan "hyaluranic acid" denilen bir şeker türevi. Bu çok uzun bir şeker zinciri, insan cildinde çok yüksek miktarda bulunuyor. En risksiz olan, allerjik reaksiyon yapma ihtimali en düşük olan dolgu bu diyebilirim. Bu maddenin kalıcılığı yaklaşık 4 - 12 ay. Dudaklarda 4 ay zar zor idare ediyor ama derin dokularda, özellikle elmacık kemikleri seviyesinde yıllarca kaldığına şahit oldum. Ama ne olursa olsun hyaluranic acid emilen bir dolgu.

Bunun dışında çok daha kalıcı dolgular var. Bir çok marka piyasada ideal dolgu maddesini üretmek için araştırma yarışında ve bu alanda henüz alınacak çok yol var.

Önerim:

Ben sadece "hyaluranic acid" kullanıyorum. Bu kalıcılığı daha az da olsa çok güvenilir bir madde ve daha iyisi bulunana kadar ben bunu kullanacağım.

Nerelerde etkili:

Dolgu madddeleri özellikle cilt kırışıklıklarında etkili. En etkili olduğu yer de ağız kenarlarındaki derin kırışıklıklar. Bunlara daha tıbbi bir terim olarak "nazo-labial" çizgiler deniyor. Yani burun-dudak arası çizgiler. Bir diğer etkili olduğu ve sık kullanıldığı yer alın ve dudak kırışıklıkları. Bunların dışında hemen her kırışıklığa bir miktar verilebilir.

İkinci kullanım alanı "büyütmek". En sık kullanıldığı alan da dudaklar. Dudaklara dolgu ile şekil vermek, büyütmek mümkün.

Çok etkili bir yöntem, etkisi anında birebir görülüyor ve 4 aya yakın devam ediyor.

Tek bilmeniz gereken verildiği günden sonraki 48 saat şişlik yapıyor ve bu iki gün boyunca sizi görenler "kendisini mahvetmiş vah vah" diyebilirler. O yüzden kendinize 48 saat rahat bir dönem ayarlayın, önemli bir sosyal aktiviteniz olmasın yoksa dedikodulara konu olabilirsiniz.

Çıkabilecek sorunlar:

Dikkat ettiyseniz yukarıda hep "daha güvenli" diye bahsettim. Burada kastettiğim risk "allerjik" bir doku reaksiyonu. Bu hyaluranic acid için bile olası. Bu allerji ciltte kızarıklık ve şişlik olarak ortaya çıkıyor ve bir kaç gün sürüyor. Hyaluranic acid için sorun bununla sınırlı olsa da bazı kalıcılığı daha yüksek dolgular ile ciddi cilt sorunları yaşandığı tıp literatürüne girmiş bir gerçek.

İşlem nasıl yapılıyor:

Uygulama iğne ile yapılıyor. Botox'a göre daha zor olduğunu düşünüyorum, çünkü botox çok ince iğneler ile verilirken dolgular daha kalın ve güçlü iğnelerden geçiyor. Dolayısı ile daha ağrılı bir işlem diyebilirim. Ben özellikle dudaklar için uyuşturucu ek ilaçlarda kullanıyorum.

Uzun dönem etkileri neler:

Yok. Yani botox gibi sizi uzun dönem yaşlanma etkilerinden koruyacak mucizevi bir tedavi olduğunu düşünmüyorum. Ama yapıldığı anda etkili olan ve kalıcılığı devam ettikçe bu etkisini birebir hergün görebileceğiniz, sizi bir ameliyattan kurtarabilecek etkili bir tedavi. Tek şart doğru dolgu doğru şekilde ve doğru yerlere verilmeli.