Ana Sayfa>Ameliyatlar>Botox
Sitemizde göreceğiniz tüm fotoğraflar hastane ortamında çekilmiştir. Dr. Teoman Doğan muayenehane ortamında estetik ameliyat gerçekleştirmemektedir.
BOTOX

Botox bu ilacı ilk kez piyasaya süren firmanın ilaca verdiği isim. Aslında içindeki aktif madde "botolinium toxin". Bu evde bozulan konservelerin içerisinde bulunan mikrabun ürettiği toksin. Botolinium toxin bir çok ilaç gibi bir bakterinin kendisini korumak için ürettiği kimsayasal bir madde. Bildiğimiz antibiotiklerin hemen hepsi bu sınıfa giriyor. Bunlara toxin deniyor ama bu zehir demek değil.

Ne işe yarıyor:

Botox'un tek bir etkisi var, içerisine verildiği kas dokusunun çalışmasını bir kaç ay yavaşlatıyor. Bu kısmi ve geçici bir felç. İlaç son derece kontrollü bir etkiye sahip ve bizim kullandığımız doz ve şekilde sadece alın ve bazı mimik kaslarında etkili.

Yüzdeki kırışıklıkların bir bölümü cildin çok ince olmasından ve alttaki kasın cilde yapışık olmasından kaynaklanıyor. Bunun en iyi örneği göz çevresi ve özellikle de "kaz ayakları". Burada tüm gözü çevreleyen ve üstteki incecik göz çevresi cildine yapışık kasın hareketleri cildi kırıştırıyor. Bu kas hareket ettiği sürece ne yapılırsa yapılsın cilt kırışacaktır. Ama kas yumuşar ve daha az hareket ederse kırışıklıklarda ciddi bir azalma, hatta tamamen iyileşme olacağını söyleyebilirim.

Hangi bölgelere yapılıyor:

Tipik olarak alın, kaz ayakları. Ama ek uygulama alanları da var, örneğin ağız kenarı, boyun kırışıklıkları, hatta çene hattını bozan sarkıklıklar. Migreni de eklemeliyim, evet Botox migreni durdurabiliyor ve bununla ilgili ayrı bir bölüm hazırladım, bir göz atabilirsiniz.

Nasıl bir etkisi var ? Yapılınca ne fark göreceksiniz ?

Aslında hiç bir fark görmeyeceksiniz. Bu bir ilaç, hiç bir şekil vermekten çok yüzde, özellikle alında bir "rahatlama" etkisi yaratıyor. Bu bir dolgu değil, bir germe etkisi de yok. Sadece kasılmış, kırışmış bir bölgede gevşeme, yumuşama yaratıyor. Ben bile botox'u doğru yapılmış bir insanın botoxlu olduğunu belli hareketleri yaptırmadan anlayamam. Yaptırmam gereken hareketlerde normal hayatta yapılmayacak kadar abartılı mimikler olacaktır. Yoksa benim konuşurken, günlük hayatta ben bile anlayamabilirim.

Kimlere Botox öneriyorum:

Herkese değil. Bir kere, özel bir durum yoksa 20'li yaşlar çok erken. Erkeklerde Botox etkili ama yapma şekli ve dozu farklı olmalı, aksi taktirde kadınsı yani feminize edici bir etki yapabilir. Hamile iseniz yapmıyoruz, etkileri henüz bilinmiyor, belli kas hastalıklarında yine yapılmamalı.

En doğru uygulama 30 lardan sonra düzenli olarak yapmak. Bu iki yönden etkili:

1. Botox yapıldığı dönemde daha canlı, genç, güzel, mutlu ve keyifli gözükürsünüz. Genel tepki "tatile mi gittin çok dinlenmiş gözüküyorsun" oluyor.

2. Uzun dönemde yaşlanmanız ciddi şekilde gecikir. Bence bu ilk etkiden de çok daha önemli.

Uzun dönemde ne etkisi var:

Çok bariz bir etkisi var: yaşlanmayı geciktiriyor. Bunu kanıtlamak kolay değil ama en son bir fransız plastik cerrahi dergisinde bilimsel bir makale yayınlandı, iki tek yumurta ikizi kız kardeşten birisi 10 sene düzenli botox yaptırıyor, diğeri hiç bir zaman yaptırmıyor. 10 sene sonra iki kardeş arasındaki fark abla-kardeş olarak resimde çok açık gözüküyor.

Ben de yaklaşık 10 senedir botox yapıyorum ve ailemde neredeyse herkese yapıyorum. Bir fark yarattığına eminim.

Botox fobisi hakkında:

Botox hakketmediği kötü bir repütasyona sahip. İnsanlar sokakta gördükleri bütün kötü ameliyat sonuçlarını nedense botox'a bağlıyor. Botox'un şiş ve ifadesi bir surat yaptığını düşünüyor. Bu doğru mu? Hayır değil. Neden doğru değil:

1. Botox çok yüksek dozda da verilse sadece alına verildiği için gerçek anlamda ifadesiz bir yüz yapması mümkün değil. Alında hareketsizlik yapabilir, ama bunu da anlamak için o insana "kaşlarını çat, kaşlarını kaldır" gibi komutlar vermeniz lazım.

2. Botox pahalı bir ilaç. Aşırı doz botox kullanmak çok sık rastlanacak bir durum değil.

3. Botox bir dolgu değil. Yani verildiği yerlerde "şişlik" yapmıyor. Etkisi sadece kasları uyuşturmak.

Son söz:

Botox reklamı yapmak istemiyorum ama bu benim çok inandığım bir tedavi. Kulaktan duyma yanlışlarla sizi genç tutabilecek bu tedaviyi göz ardı etmeyin. Doğru yapıldığında bir çok ameliyattan daha etkili ve doğal sonuçlar verebilecek bir tedavi.